Každý, kto si chce založiť web, či už len prezentačný, chce zautomatizovať svoje pracovné postupy alebo vytvoriť sofistikovanejšiu webovú aplikáciu, narazil na jednoduchú otázku: “Aké sú moje možnosti?”. Na tie sa pozrieme v tomto článku.
PREZENTAČNÁ WEBSTRÁNKA
Pri potrebe založenia prezentačnej webstránky existuje mnoho alternatív. Spomeniem dve z nich.
“NECHCEM ZA TO NIČ PLATIŤ.”
Ak nechcete za tvorbu webu platiť, existuje riešenie aj pre vás. Existujú nástroje, takzvané “site build-ery” alebo editory webových stránok. Fungujú na princípe Wordu. Jednoducho si naklikáte potrebné položky z ponúkaného zoznamu, ktoré chcete mať na stránke. Popíšete si texty, priložíte obrázky a hotovo. Za pár hodín máte web hotový. Rovnako si môžete vybrať už z predpripravených šablón. Stačí zadať do Googlu frázu “website builder” a vyskočí vám ich niekoľko.
PRE / PROTI
|
|
“DOBRE, ALE MAXIMÁLNE DO 600€.”
Potom tu máme ďalšiu možnosť, a to veľmi populárnu. Je ňou redakčný systém WordPress. Ide už o hotový redakčný systém, kde si môžete jednoducho upravovať texty, pridávať články do blogu, upravovať komentáre a mnoho ďalšieho. Dokonca na ňom môžete postaviť aj menší eshop. Pre tento systém existuje veľmi veľa doplnkov, takže aj v prípade, že chcete niečo špecifické, existuje šanca, že vám bude WordPress stačiť.
Je možné si systém nainštalovať svojpomocne a prevádzkovať ho za nízke náklady len za hosting, ale to by som neodporúčal. Systém je síce hotový, ale aj komplexný. Je v ňom mnoho zákutí, kde sa môže laik stratiť. Je potrebné sa oň neustále starať a aktualizovať ho.
Existuje aj možnosť najať si profesionála - osobu alebo firmu, ktorá vám web rozbehne, nastaví všetky potrebné veci a zoptimalizuje výkonnosť. Takáto osoba vám pripraví profesionálny design tak, aby vašich návštevníkov web hneď zaujal. Pri malých weboch sa môžete dostať aj pod sumu 500€.
PRE / PROTI
|
|
PLNOHODNOTNÝ ESHOP
“ZAČÍNAM A MÁM OBMEDZENÝ ROZPOČET.”
Je možnosť si za eshop platiť malé mesačné poplatky, v závislosti na počte produktov alebo obratu. Existuje mnoho spoločností, ktoré takéto eshopy ponúkajú. Stačí sa iba zaregistrovať, vyplniť základné údaje o eshope, pridať produkty a o nič iné sa už nestaráte. Takéto internetové obchody sú už od základu vybavené rôznymi napojeniami na kuriérov, fakturačné systémy a podobne, aj keď niekde sú takéto funkcie dostupné až za príplatok.
PRE / PROTI
|
|
“POĎME DO TOHO NAPLNO!”
Keď vidíte potenciál na to, že váš eshop bude rásť a nechcete platiť sprostredkovateľovi eshopu nemalé poplatky, no zároveň nechcete systém na mieru, je tu možnosť použiť pokročilejšie eshopy z kategórie open source.
Pri voľbe takéhoto riešenia je dobre si nato nájsť firmu, ktorá sa danému systému venuje. Je možné si ho rozbehnúť aj svojpomocne, ale to by som neodporúčal. Keď si už najmete firmu, ktorá vám web spojazdní, máte veľa možností dať si upraviť systém podľa predstáv.
PRE / PROTI
|
|
WEB NA MIERU
Web na mieru si zaslúži samostatnú kategóriu, preto si o ňom povieme v budúcom článku.
Systém na správu zákazníkov, ich odberu celodenných jedál. Správu platieb, rozvozu.