Cena patrí k otázkam, ktoré komunikujem pravidelne. Dohadovanie, jej určovanie, upravovanie, fakturovanie – všetky tieto procesy priamo súvisia s cenou mojej práce. Aby ste sa v tom až tak nestrácali, pripravil som si pre vás článok, v ktorom vám prezradím, ako vlastne fakturujem.
Fakturácia prebieha na rôznych úrovniach. Akých?
Dlhodobá spolupráca
Túto sadzbu účtujem, keď pracujem na nejakej veľkej, ucelenej a systematickej veci. Môže to byť napríklad webstránka alebo systém na mieru.
Pri dlhodobej spolupráci je možné mať takúto cenu aj v čase, keď robím dlhodobý support. Tu je však potrebné mať rezervované 4 hodiny do mesiaca. Počas týchto predplatených hodín riešim nové požiadavky na úpravu funkcionality, zmeny designu a opravu chýb, ktoré sa neprejavili počas testovania.
Nevyčerpané hodiny sa do nového mesiaca neprenášajú, všetky hodiny navyše sa fakturujú na konci mesiaca.
Výhodou takejto dlhodobej spolupráce je okrem nižšej ceny aj to, že mám váš systém neustále pod drobnohľadom. Mám zapnuté monitorovacie nástroje (ku ktorým má prístup aj klient) a sledujem každý problém, ktorý sa vyskytne. Keď ho zaznamenám, riešim ho podľa priority a závažnosti. Skvelou výhodou je aj rýchla a pravidelná komunikácia.
Programovanie
Pokiaľ ide o krátkodobú alebo jednorazovú spoluprácu, fakturujem ju ako programovanie. Jedná sa o všetky práce, ktoré nespadajú do dlhodobej spolupráce. Môžu to byť jednorazové úpravy kódu, zmeny funkčnosti webu, riešenie chýb. Účtujem si každú začatú hodinu.
Analýza
Túto cenu účtujem pri analýze projektu za vytvorenie analýzy a cenovej ponuky. V prípade, že je cenová ponuka schválená, cena za analýzu sa neplatí. Táto cena je vždy len orientačná a napokon záleží na veľkosti projektu.
Ako fakturujem čas?
Keď sa jedná o projekt, v ňom máte určenú presnú cenu v cenovej ponuke, ktorú zaplatíte za svoj projekt.
Všetko ostatné riešim na základe hodinovej sadzby. Používam automatické nástroje, ktoré zaznamenávajú presný čas, ktorý reálne sedím za počítačom a dokonca zaznamenávajú aj to, koľko času strávim nad konkrétnym súborom a na konkrétnom projekte. Je to plne automatizované a nedá sa to oklamať.
Pre mňa to má aj jednu nevýhodu. Tou je fakt, že je to naviazané len na môj textový editor a na nič iné. Čiže nástroj zaznamenáva čas len vtedy, keď píšem kód. Nie keď testujem webstránku v prehliadači, ladím design, riešim problémy so serverom, ale ani čas strávený na schôdzkach s klientom. Kvôli tomu vždy pripočítam cca 5 % k času, ktorý mi tento nástroj zaznamená (to zvyčajne určujem podľa uváženia). Tento čas potom vystavím na faktúre a pošlem vám aj podrobný report z tohto nástroja.
Vy tak máte celkom presný dôkaz, koľko som na vašom projekte strávil a môžete tomu dôverovať.
Cenová ponuka alebo hodinová sadzba?
To je otázka… Pred začatím projektu je dobré spýtať sa sám seba, čo je pre mňa lepšie - ísť prvou cenou stanovenou v cenovej ponuke alebo hodinovou sadzbou?
Ako sme si povedali vyššie, keď si účtujem hodinovú sadzbu, vy platíte skutočne len za čas, ktorý som na projekte strávil. Môžete si byť istí, že mi neplatíte za čas strávený na obede alebo na kávičke. Nevýhoda je v tom, že vopred neviete, koľko skutočne zaplatíte. Počas projektu sa môže vyskytnúť nejaký problém, na ktorom strávim napríklad 5 hodín a vy tých 5 hodín budete musieť zaplatiť.
Platba na základe cenovej ponuky má výhodu takú, že viete presne, koľko zaplatíte. No, „presne“. Z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že počas programovania stredne väčšej aplikácie si klient vždy vymyslí nejaké zmeny, ktoré sa nakoniec účtujú hodinovou sadzbou. Ale aj tak približne viete, koľko zaplatíte. Ja v cenovej ponuke píšem, ktorý modul približne koľko stojí, ale tu už je to o dôvere v môj odhad.
Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vedzte, že som vám pri cenotvorbe vždy k dispozícii a rád vám poskytnem svoj pohľad.